Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.226.2022.1.MZA
Ustalenie, czy za rok podatkowy rozpoczynający się 1 października 2021 r. i lata kolejne Spółka dla wyliczenia wartości podatku będzie mogła zastosować 9% stawkę podatku oraz czy jeżeli wartość podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego będzie mniejsza niż wartość kwoty zaliczki na podatek, o której mowa w art.Ustalenie, czy za rok podatkowy rozpoczynający się 1 października 2021 r. i lata kolejne Spółka dla wyliczenia wartości podatku będzie mogła zastosować 9% stawkę podatku oraz czy jeżeli wartość podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego będzie mniejsza niż wartość kwoty zaliczki na podatek, o której mowa w art. 25 CIT za dany miesiąc Spółka nie będzie wpłacać podatku od przychodów z budynków.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- za rok podatkowy rozpoczynający się 1 października 2021 r. i lata kolejne Spółka dla wyliczenia wartości podatku będzie mogła zastosować 9% stawkę podatku,
- jeżeli wartość podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego będzie mniejsza niż wartość kwoty zaliczki na podatek, o której mowa w art. 25 CIT za dany miesiąc Spółka nie będzie wpłacać podatku od przychodów z budynków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka jest spółką kapitałową prawa polskiego, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "PDOP"), bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawca działa w międzynarodowej grupie kapitałowej specjalizującej się w segmencie nieruchomości komercyjnych. Podstawową działalnością gospodarczą Wnioskodawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi, jak również prowadzenie procesów inwestycyjnych w tym obszarze. Wnioskodawca posiada nieruchomość zabudowaną halą handlową, w której dzierżawca Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą (handel hurtowy).
W celu prowadzenia działalności gospodarczej Spółka nabyła nieruchomość komercyjną na którą składa się grunt, budynek i budowle. Przy czym budynek stanowi dla Spółki środek trwały, jest własnością Spółki, został oddany w całości do używania na podstawie umowy dzierżawy i jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wartość początkowa budynku wynikająca z prowadzonej ewidencji przekracza 10 000 000 zł.
Tym samym Spółka jest podatnikiem podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego określonym w art. 24b CIT. Jednak z uwagi na fakt, że kwota zaliczki na podatek, o której mowa w art. 25, za dany miesiąc jest większa, to zgodnie z art. 24b ust. 13 Spółka nie wpłaca podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego, gdyż płaci wyższą zaliczkę.
Jednocześnie Spółka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy tj. okres dwunastu miesięcy od 1 października do 30 września roku kolejnego. Przy czym z uwagi na fakt, że w latach poprzednich Spółka dokonała zmiany roku podatkowego ...
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right