Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.241.2022.4.ASZ

Opodatkowanie sprzedaży prawa własności składników majątkowych oraz prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem zespołu składników majątkowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa własności składników majątkowych oraz prawa do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego zespołu składników majątkowych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatnik zawarł w 2020 roku umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na mocy której sprzedający spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała zbycia na rzecz podatnika zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa w umowie została określona organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu art. 551 kc, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, mogących stanowić samodzielne przedsiębiorstwo.

W myśl zawartej umowy w skład tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa miały wchodzić następujące składniki: 1. Składniki materialne, 2. Składniki niematerialne, 3. Prawo własności nieruchomości, 4. Prawa i obowiązki wynikające z kontraktów, 5. Dokumentacja projektowa, 6. Zobowiązania. W myśl zapisów umowy (dosłownie) jej przedmiotem miały być „wyłącznie te składniki, które umowa w ten sposób wyraźnie określa, a to prawo własności tej nieruchomości, decyzje i umowy oraz składniki szczegółowo opisane w uchwałach spółek a wszelkie składniki, które zgodnie z niniejszą umową nie stanowią jej przedmiotu, nie będą stanowiły przedmiotu sprzedaży, jak również nie zostaną w inny sposób przeniesione na stronę kupującą; w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą wszystkie składniki materialne znajdujące się w miejscu prowadzenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00