Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II FSK 962/20

Zwrotu „mają zastosowanie przepisy art. 30c" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) nie można utożsamiać ze zwrotem „uzyskiwanie przychodów", lecz rozumieć szerzej – w kontekście art. 9a ust. 2 i 4 - jako synonim pojęcia „podleganie opodatkowaniu podatkiem liniowym".

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia del. WSA Artur Kot, Protokolant Dominika Kurek, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 778/19 w sprawie ze skargi W. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.198.2019.1.BK w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) zasądza od W. Z. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2020 r., I SA/Sz 778/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę W.Z. (zwanej dalej wnioskodawczynią) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2019 r. w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że we wniosku wnioskodawczyni wskazała, iż pełniła w spółce funkcję członka zarządu oraz dyrektora finansowego. W 2015 r. pracodawca zaproponował jej zmianę formy prawnej zatrudnienia poprzez rozwiązanie umowy o pracę i zastąpienie jej umową cywilnoprawną. Zmiana miała zostać wprowadzona od dnia 1 stycznia 2016 r. Nie chcąc sprzeciwiać się pracodawcy, wnioskodawczyni początkowo zaakceptowała tę propozycję. Ze względu na powyższe w dniu 23 grudnia 2015 r. złożyła wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wskazując jako dzień rozpoczęcia działalności datę 1 stycznia 2016 r. We wniosku wskazała również, że podatek dochodowy od osób fizycznych opłacany będzie w formie podatku liniowego. Działalność gospodarcza nie została jednak przez nią podjęta. Wnioskodawczyni nabrała wątpliwości, czy zmiana formy zatrudnienia nie jest niezgodna z przepisami prawa pracy. Przedstawiła swoje zastrzeżenia pracodawcy, co ostatecznie spowodowało wstrzymanie realizacji zmiany formy tej zatrudnienia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00