Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 2696/19

Samo nabywanie usług przetwarzania materiałów produkcyjnych świadczonych w Polsce nie oznacza powstania zakładu firmy zagranicznej w sensie przedmiotowym (tj. nie istnieje stała placówka). Z kolei okoliczność, że firma polska nie dysponuje pełnomocnictwem i nie zawiera w Polsce żadnych umów na rzecz firmy zagranicznej, przesądza, że nie może być mowy o istnieniu zakładu w sensie podmiotowym.

Monitor Księgowego nr 11/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia WSA del. Alina Rzepecka Protokolant Dominika Kurek po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 2457/18 w sprawie ze skargi T.GmbH z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz T.GmbH z siedzibą w Niemczech kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2019 r., III SA/Wa 24457/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę T. GmbH z siedzibą w Niemczech (dalej wnioskodawca, spółka) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskodawca jest producentem akcesoriów do systemów okiennych oraz systemów przeciwpożarowych m.in. pianek uszczelniających do systemów okiennych, klejów montażowych, membran, konstrukcji montażowych. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce. W dwóch zakładach w Niemczech produkuje taśmy uszczelniające, membrany i folie do montażu okien, uszczelniacze i kleje. Towary produkowane w zakładach produkcyjnych są sprzedawane przez wnioskodawcę wyłącznie przez spółki dystrybucyjne należące do międzynarodowej grupy T. Wnioskodawca zdecydował się na reorganizację struktury biznesowej przez outsourcing niektórych procesów produkcyjnych. Ponieważ wnioskodawca nie posiada własnych (ani nie wynajmuje) powierzchni magazynowych i biurowych w Polsce, zlecił wykonanie usług produkcyjnych do spółki powiązanej w Polsce - T. T. jest podmiotem produkcyjnym, który wykonuje swoje funkcje we własnym imieniu i na własną rzecz, tj. otrzymuje wynagrodzenie za świadczone usługi produkcyjne oraz z tytułu świadczenia usług dystrybucji produktów należących do T.GmbH na terenie Polski. T. jest wyłącznym dystrybutorem produktów należących do T. GmbH na terenie Polski. Poza wskazanymi powyżej czynnościami T. nie wykonuje żadnych dodatkowych funkcji na rzecz wnioskodawcy. Równocześnie T. nie realizuje żadnych funkcji w imieniu i na rzecz wnioskodawcy - w tym w szczególności T. nie posiada i nie wykonuje pełnomocnictw do zawierania umów w imieniu innej spółki. Stroną umów zawieranych przez T. jest tylko ta spółka polska, która zawiera umowy we własnym imieniu i na swoją rzecz (umowy o pracę czy kontrakty cywilnoprawne). T. posiada wyłączny tytuł prawny oraz prawo zarządzania terenem zakładu produkcyjnego i nie udostępnia go do dyspozycji innych spółek. Negocjacje z przedsiębiorstwami w zakresie dostarczania energii elektrycznej, wody i usług telekomunikacyjnych, a także negocjacje z właścicielem nieruchomości, leżą w wyłącznej gestii T. T. PL w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w imieniu własnym i na własny rachunek świadczy usługi produkcyjne oraz prowadzi sprzedaż wyrobów chemicznych. Związek z wnioskodawcą jest taki, że wnioskodawca jest odbiorcą usług wykonywanych przez T. T., oprócz prowadzenia działalności w imieniu i na własną rzecz, wykonuje usługi wyłącznie dla wnioskodawcy i nie będzie poszukiwać na rynku innych nabywców usług podobnych do tych świadczonych na rzecz wnioskodawcy. T. nie będzie prowadzić transakcji zakupu surowców na rzecz wnioskodawcy lub sprzedaży produktów w Polsce ani działać w imieniu wnioskodawcy przy zawieraniu umów z jakimkolwiek kontrahentem wnioskodawcy. T. nie prowadzi sprzedaży produktów w Polsce ani nie działa w imieniu wnioskodawcy w tym zakresie.

T. GmbH nie zatrudnia w Polsce pracowników, w szczególności nie zawarła i nie zawrze w Polsce umów o pracę ani kontraktów cywilnoprawnych, na podstawie których jakiekolwiek osoby fizyczne świadczyłyby w Polsce pracę na rzecz spółki. Spółka nie jest też stroną umów o pracę (ani innych umów) z personelem T. wykonującym pracę w Polsce, w związku z czym wnioskodawca nie ma możliwości określania zakresu obowiązków tego personelu ani kierowania jego pracami, jak również kontrolowania go. W szczególności pracownicy T. GmbH oddelegowani tymczasowo do Polski nie mieli prawa wydawać poleceń personelowi T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00