Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.164.2022.1.SP

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa wartości firmy (goodwill) powstałej w związku z aportem przedsiębiorstwa do Spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa wartości firmy (goodwill) powstałej w związku z aportem przedsiębiorstwa do Spółki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest objęty w Polsce nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w rozumieniu Ustawy o CIT oraz posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 685 ze zm., dalej jako: „Ustawa o VAT”).

Wnioskodawca jest spółką komandytową powstałą w wyniku przekształcenia podmiotu A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. (dalej jako: „C.) na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników C. z dnia 15 września 2021 r.

W 2004 roku doszło do podwyższenia kapitału zakładowego C. oraz wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa indywidualnego przedsiębiorcy działającego pod firmą D. w B. Spółka C. w zamian za otrzymany aport wyemitowała udziały, których wartość nominalna wynosiła 8.975.000.00 zł (słownie: osiem milionów dziewięćset siedemdziesiąt pięć tysięcy 00/100 złotych). Łączna wartość przedsiębiorstwa była równa wartości nominalnej nowych udziałów C. i jednocześnie była wyższa od łącznej wartości wszystkich składników majątkowych. W wyniku opisanej powyżej transakcji w C. powstała dodatnia wartość firmy (dalej jako: „”), rozumiana jako dodatnia różnica między wartością nominalną wydanych przez Spółkę udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do Spółki Przedsiębiorstwa z dnia wniesienia. Jednocześnie Goodwill stanowi wartość niematerialną i prawną, o której mowa w art. 3 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j.: Dz. U. z 2021 poz. 217 ze zm., dalej jako: „”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00