Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 06-06-2023
Data publikacji: 2023-03-07

Jak rozliczyć VAT od zakupu samochodów użytkowanych wyłącznie do najmu na rzecz pracowników

PROBLEM

Spółka zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem samochodów. Planuje też wdrożenie programu najmu pojazdów dla swoich pracowników. Pracownicy będą je wykorzystywali do celów prywatnych. Pojazdy będą kupowane od importera, ujmowane jako środki trwałe i wynajmowane na rzecz pracowników spółki. Po zakończeniu najmu (czyli po około roku) samochody będą sprzedawane na rzecz klientów. Z punktu widzenia spółki uczestnictwo w programie najmu będzie korzystne – chodzi zarówno o motywację pracowników, jak i o to, że dystrybutor marki udzieli na nie specjalnego rabatu. Poza tym samochody te mają naklejone (np. na drzwiach) logo marki oraz dealera. Samochody nie będą przeznaczone do innego celu, niż najem. Pracownik (jako najemca) podczas całej umowy najmu pokrywa wszystkie koszty bieżącego utrzymania, np. paliwo. Cena za najem będzie jednak niższa od ceny rynkowej, ale to importer ustalił te ceny. Zasadniczo program najmu jest uzasadniony ekonomicznie. Czy spółce przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu nabycia samochodów? Jak ustalić podstawę opodatkowania, gdy cena najmu będzie  niższa od rynkowej?

RADA

Spółce przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od nabycia samochodów przeznaczonych pod wynajem dla pracowników. Najem będzie odpłatny i nie ma konieczności ustalania jego wartość rynkowej.

UZASADNIENIE

Na wstępie przypomnijmy, że prawo do pełnego odliczenia VAT (jak i brak warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu) możliwy jest w odniesieniu do pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:

  • odprzedaży,
  • oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż lub oddanie w odpłatne ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00