Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-03-24

Rozliczenie roczne PIT przedsiębiorców za 2022 r. – odpowiedzi na pytania

Do 2 maja 2023 r. (termin przesunięty, ponieważ 30 kwietnia przypada w 2023 r. w niedzielę, a 1 maja jest święto) podatnicy PIT muszą złożyć zeznanie roczne za 2022 r. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na pytania, jakie przedsiębiorcy zgłosili w tym zakresie naszej redakcji. 

1. Czy należy złożyć "zerowe" zeznanie z działalności gospodarczej

Problem

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą od 1 lipca 2022 r. Nie uzyskałam z niej żadnych przychodów, a także nie poniosłam kosztów. Jako formę opodatkowania wskazałam zasady ogólne. W 2022 r. nie osiągnęłam również żadnych innych dochodów. Czy za 2022 r. jestem zobowiązana do złożenia "zerowego" PIT-36?

Rada

Tak, podatniczka jest zobowiązana złożyć "zerowe" zeznanie PIT-36 za 2022 r. Musi do niego dołączyć załącznik PIT/B. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 updof). Z przywołanego przepisu wynika obowiązek złożenia zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Jednocześnie żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia z tego obowiązku. Obowiązek rozliczenia rocznego z organem podatkowym dotyczy nie tylko podatników, którzy osiągnęli jakiekolwiek przychody, ale również tych, którzy prowadząc działalność gospodarczą w roku podatkowym, nie uzyskali żadnego przychodu oraz nie ponieśli żadnych kosztów. Ci ostatni składają "zerowe" zeznanie podatkowe. Obowiązek złożenia takiego zeznania potwierdzają również organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 10 lutego 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.892.2022.3.RR). To oznacza, że w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu podatniczka musi złożyć "zerowe" zeznanie PIT-36 za 2022 r. wraz z "zerowym" załącznikiem PIT/B.

2. Czy zawsze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Problem

W 2022 r. rozpocząłem działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie osiągnąłem z niej żadnego przychodu. Nie mam również żadnych innych źródeł przychodów. Wysokie ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00