Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-12-31 info
Data publikacji: 2023-04-14

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – procedury i praktyczne rozliczenia

Wstęp

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie Polaka. Co do zasady zatrudnienie cudzoziemca wymaga uzyskania zezwolenia na pracę.

Wybuch wojny na Ukrainie spowodował napływ uchodźców do Polski. W związku z tym konieczne stało się przyjęcie przepisów ułatwiających legalizację pobytu i podejmowanie pracy przez obywateli Ukrainy. Zasady zalegalizowania pobytu Ukraińców, którzy przybyli na terytorium RP z powodu działań wojennych, reguluje ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Obecnie nadal obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego w związku z epidemią COVID-19. Do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania tego stanu przedłużeniu ulega ważność już wydanych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jednakże bez względu na to, czy stan zagrożenia epidemicznego będzie trwał nadal, przepisy te zostaną uchylone 24 sierpnia 2023 r.

Dla pracodawców problematyczne są również kwestie podatkowe – płatnicy nie mają pewności, czy należy od dochodu cudzoziemca pobierać zaliczkę czy podatek ryczałtowy, czy może w ogóle żadnego podatku, z jakich ulg mogą korzystać cudzoziemcy.

 

1. Przyjazd i pobyt cudzoziemców w Polsce

1.1. Legalizacja pobytu i pracy uchodźców z Ukrainy

W związku z wojną w Ukrainie, od 24 lutego 2022 r. do naszego kraju przybywa wielu obywateli tego kraju. Potrzebują oni nie tylko pomocy humanitarnej, ale też pracy. Z drugiej też strony wielu polskich pracodawców chce Ukraińcom taką pracę zaoferować.

Z tego powodu 12 marca 2022 r. weszła w życie, z mocą obowiązującą od 24 lutego 2022 r., ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która reguluje kwestie prawne związane z przyjazdem, pobytem i podejmowaniem pracy przez uchodźców z Ukrainy (tzw. specustawa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00