Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 22-09-2023
Data publikacji: 2023-05-17

Samorządy mogą tworzyć grupy VAT

Jednostka samorządu terytorialnego i utworzone przez nią podmioty, takie jak spółki komunalne czy też instytucje kultury, mogą tworzyć grupy VAT. Wówczas na paragonach fiskalnych będą widniały dane grupy, a nie poszczególnych jej członków. Taką interpretację korzystną dla samorządów wydał właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Grupę jako podatnika VAT obowiązują zasady ogólne dotyczące stosowania kas rejestrujących.

Grupy VAT to nowe rozwiązanie obowiązujące od początku 2023 r. Umożliwiają one neutralne rozliczanie podatku od towarów i usług wśród członków danej grupy. To nie tylko wymierne korzyści finansowe i lepsza płynność finansowa, lecz także redukcja wielu obowiązków administracyjnych.

Wspólne rozliczanie VAT

Jedną z głównych wartości dodanych wynikających z utworzenia grupy VAT jest zachowanie pełnej neutralności na gruncie VAT czynności wykonywanych pomiędzy jej członkami. To oznacza brak wymogu doliczania VAT do rozliczeń z tytułu takich wewnątrzgrupowych czynności, brak konieczności ich dokumentowania ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00