Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 27-09-2023
Data publikacji: 2023-05-30

Stawka VAT na biletowane warsztaty

PROBLEM

Muzeum będące jednostką samorządową chce organizować cykliczne, biletowane warsztaty plastyczne. Będą one adresowane zarówno do dzieci od 3 roku życia, jak i do dorosłych. Prowadzącymi będą artyści plastycy, a formuła będzie umożliwiała uczestniczenie w warsztatach przez osoby w zróżnicowanym wieku. Na warsztatach, korzystając z wiedzy prowadzącego, uczestnicy stworzą własne prace przy użyciu materiałów udostępnionych przez organizatora. Wpływy z biletów umożliwią pokrycie kosztów organizacji warsztatów, a ich organizacja nie będzie miała charakteru zarobkowego. Jaką stawkę VAT należy zastosować do organizacji tego rodzaju wydarzeń? Czy udział w warsztatach należy traktować jak wstęp na imprezę biletowaną?

RADA

Usługę udziału w warsztatach plastycznych organizowaną przez muzeum będące jednostką samorządową należy traktować jak usługę muzeum w zakresie kultury, w zakresie wstępu, a co za tym idzie, można opodatkować ją obniżoną stawką VAT w wysokości 8%.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że podstawowa stawka VAT wynosi 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Jednak ustawodawca przewidział także możliwość stosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. W ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00