Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 06-05-2024
Porada aktualna na dzień 06-05-2024
Data publikacji: 2023-06-22

Czy transakcję sprzedaży oleju słonecznikowego z Polski do Niemiec należy oznaczyć jako GTU_02 pomimo braku informacji o przeznaczeniu do produkcji biodiesla na fakturze sprzedaży i dokumencie CMR

W jakim miesiącu powinny być uwzględnione przychód i koszt w podatku CIT w przypadku zakupu towaru na Ukrainie przez polską firmę (data zakupu na fakturze jest z kwietnia) i sprzedaży tego towaru w Niemczech (tranzyt), gdzie faktura sprzedaży ma datę wystawienia z kwietnia 2023 r., a data sprzedaży (dostawy) to 15 maj 2023 r. z adnotacją o zastosowaniu INCOTERMS? Czy taką transakcję należy oznaczyć jako GTU_02, jeśli przedmiotem sprzedaży był olej słonecznikowy, a informacje o przeznaczeniu do produkcji biodiesla nie znajdują się ani na fakturze sprzedaży, ani na dokumencie CMR?

Za dzień poniesienia kosztu bezpośrednio związanego z przychodem z tytułu towaru sprzedanego niemieckiemu kontrahentowi należy uznać dzień, w którym koszt jego zakupu ujęto w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury. Stąd też powiedzieć należy, że skoro faktura na naszą sprzedaż została wystawiona w kwietniu, to w dacie jej wystawienia w kwietniu powstał u nas przychód z działalności, chociaż za datę dokonania sprzedaży wskazano dzień 15 maja 2023 roku. Przychodami z działalności są bowiem przychody należne, choćby nie zostały jeszcze otrzymane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00