Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Data publikacji: 2024-02-07

Nieruchomości w firmie – sprzedaż, aport, wycofanie z działalności

Sposób rozliczenia VAT od nieruchomości zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Pierwszym krokiem powinno być zawsze ustalenie, czy taka czynność podlega w ogóle VAT. Następnie ustalamy stawkę VAT. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie z VAT, ale w niektórych przypadkach możemy z niego zrezygnować.

Z publikacji dowiesz jak rozliczyć VAT od sprzedaży nieruchomości zarówno firmowej jak i należącej do majątku prywatnego. I tak:

  1. Dokonując dostawy nieruchomości, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w ogóle podlega VAT. Następnie trzeba przystąpić do ustalania stawki VAT lub ewentualnego zwolnienia.
  2. Jeżeli nieruchomość kupuje firma, to jej późniejsza sprzedaż zawsze stanowi dostawę towarów podlegającą VAT.
  3. Jeśli prywatna nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej lub rolniczej, jej sprzedaż podlega VAT.
  4. Sprzedaż prywatnej nieruchomości nie podlega VAT pod warunkiem, że sprzedawca nie działa jako profesjonalny podmiot zajmujący się obrotem nieruchomościami. Dlatego w każdym przypadku wymagana jest ocena, czy podejmowane działania przygotowujące nieruchomość do sprzedaży mają charakter profesjonalny.
  5. Sprzedaż udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak sprzedaż całej nieruchomości.
  6. Grunt jest opodatkowany na takich samych zasadach jak posadowiony na nim budynek lub budowla.
  7. Gdy ustalimy, że dostawa podlega VAT, należy ustalić stawkę VAT lub zwolnienie, które należy zastosować. 
  8. Gdy przedmiotem sprzedaży są nieruchomości wykorzystywane do działalności opodatkowanej lub mieszanej, podatnik może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 albo pkt 10a ustawy o VAT. Z pierwszego z tych zwolnień można zrezygnować.
  9. Gdy nie możemy zastosować zwolnienia z VAT, to dostawa jest opodatkowana stawką 23%, chyba że jest to nieruchomość zaliczana do budownictwa społecznego. Wtedy stosujemy stawkę 8%.

 

Dokonując dostawy nieruchomości, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w ogóle podlega ona VAT. Następnie trzeba przystąpić do ustalania stawki VAT lub ewentualnego zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00