Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 8 marca 2022 r., sygn. I SA/Bd 814/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 marca 2022r. sprawy ze skargi K. S.A. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przedstawiono następujący stan faktyczny.
"[...]" S.A. w K. (dalej także: Wnioskodawca, Skarżąca, Spółka) jest spółką utworzoną i działającą zgodnie z przepisami prawa polskiego oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Obszarem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę są inwestycje budowlane, w tym często realizowane w ramach zamówień publicznych. Wnioskodawca działa jako generalny wykonawca we wszystkich segmentach budownictwa na terenie kraju i poza jego granicami. Zajmuje się przede wszystkim budownictwem inżynieryjno-drogowym (budowa dróg, autostrad, mostów i linii tramwajowych) pełniąc zazwyczaj rolę lidera konsorcjum lub partnera konsorcjum.
Wnioskodawca jako podmiot zajmujący się realizacją robót drogowych i mostowych udziela gwarancji na rzecz swoich kontrahentów. Jednocześnie wystąpić mogą sytuację, w której umowa budowlana nie wymaga udzielenia gwarancji. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w przypadku zawierania przez Spółkę umów o niskiej wartości.
W zależności od zapisów umownych, Spółka musi wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie gwarancji, w tym m.in. gwarancji pieniężnej lub też innej np. gwarancji ubezpieczeniowej, która służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań wynikających z rękojmi za wady dotyczących przedmiotu umowy.