Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2024-04-05

Czy można rozlać zakupione napoje alkoholowe do innych opakowań detalicznych bez negatywnych konsekwencji akcyzowych

Ponowny rozlew napojów alkoholowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, do mniejszych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej nie jest produkcją napoju alkoholowego. W konsekwencji nie musi odbywać się w składzie podatkowym. Podatnik niezarejestrowany do akcyzy może
tego dokonać, pod warunkiem że naniesie na nowe opakowania legalizacyjne
znaki akcyzy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2024 r. (sygn.0111-KDIB3-3.4013.20.2024.1.MAZ).

Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podatnik prowadzący działalność w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych w wyspecjalizowanym punkcie sprzedaży detalicznej. Zamierza on kupować alkohol w opakowaniach detalicznych o różnej pojemności, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy (banderola), czyli już z zapłaconą akcyzą. Następnie podatnik będzie rozlewał napoje alkoholowe (w sklepie firmowym lub w innym miejscu) z oryginalnych opakowań do mniejszych butelek o pojemności np. 50 ml, 30 ml, 20 ml. Po napełnieniu butelek napojem alkoholowym podatnik/sprzedawca będzie nanosił na produkt akcyzowy legalizacyjny znak akcyzy. Podatnik miał wątpliwości, czy takie działanie jest dopuszczalne przez przepisy i czy nie niesie za sobą negatywnych dla niego skutków podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00