Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-06-2024
Artykuł aktualny na dzień 19-06-2024
Data publikacji: 2024-03-31

Wybory samorządowe - rozliczanie członków komisji wyborczych

Wybory samorządowe przeprowadzają komisje wyborcze: obwodowe oraz terytorialne (wojewódzkie, powiatowe i gminne), których członkami mogą być także osoby pozostające w stosunku pracy. Wybory są przeprowadzane w dniu dla większości osób wolnym od pracy (niedziela). Jednak są takie zawody, gdzie praca w niedziele jest dopuszczalna. Ci, którym zmiana przypadnie w dzień wyborów, mają określone uprawnienia, które pracodawcy muszą zrealizować. Poza tym praca członka komisji wyborczej nie ogranicza się tylko do obsługi wyborców w godzinach otwarcia lokali, ale polega także m.in. na liczeniu głosów, a to może się przedłużyć na kolejny dzień roboczy. Pracownik – członek komisji ma wtedy prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy. 

  • Pracownik – członek komisji ma prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy. 

  • Nawet jeśli członkom komisji uda się policzyć głosy w dniu trwania wyborów (w niedzielę do północy), to pracownik nadal zachowuje prawo do dnia wolnego od pracy w poniedziałek.

  • Osobie wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia nie przysługują dni wolne z powodu zasiadania w komisji wyborczej.

  • Pracownik, który zasiada w komisji wyborczej i chce skorzystać z dnia wolnego z tego tytułu, musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność, podpisane przez przewodniczącego danej komisji.

  • Niezależnie od wskazanych uprawnień ze stosunku pracy członkom komisji wyborczych przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów.

  • Mężowi zaufania, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy.

  • Diety wypłacane członkom komisji wyborczych stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście.
  • Po zakończeniu roku podatkowego płatnik ma obowiązek wystawienia z tytułu świadczeń wypłaconych członkom komisji wyborczych informacji PIT-R.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00