Podatek od nieruchomości – zmiany od 1 stycznia 2025 r.
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1757 opublikowano długo wyczekiwaną – zarówno przez podatników, jak i przez organy podatkowe – ustawę z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jej uchwalenie jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2023 r. nakazał ustawodawcy nowelizację legalnej definicji budowli zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Choć z jej zmianą podatnicy wiązali duże nadzieje – nie tylko na wyjaśnienie swojej sytuacji, ale również na zmniejszenie obciążeń podatkowych – to już dziś wiadomo, że w obu tych zakresach czeka ich rozczarowanie.
Przypomnijmy, że przed 1 stycznia 2025 r. budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Nowa definicja budynku
Zgodnie z nową definicją, zawartą w znowelizowanym art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) – budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.