VAT od środków trwałych w jednoosobowej działalności gospodarczej
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu środka trwałego, gdy będzie go wykorzystywał do działalności opodatkowanej, a jego sprzedaż podlega VAT. Tak samo jest w jednoosobowej działalności, jednak w tym przypadku powstają specyficzne problemy związane z tym, czy środek trwały jest nabywany na współwłasność, czy przekazywany do majątku prywatnego.
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej osoby fizyczne często wykorzystują środki trwałe. W niniejszym artykule omówione zostaną skutki tego w VAT.
1. Odliczanie VAT od zakupów i wytwarzania środków trwałych
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom przede wszystkim w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Ponadto prawo to przysługuje podatnikom w zakresie wynikającym z przepisów art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 86 ust. 9 ustawy o VAT.
Co prawda wskazane przepisy sformułowane są w czasie teraźniejszym, lecz dotyczą również przyszłości. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom także w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi mają być (według zamiarów podatników) wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia (w szczególności do wykonywania czynności opodatkowanych).
Dotyczy to między innymi nabywanych oraz wytwarzanych przez podatników środków trwałych. W konsekwencji w zakresie, w jakim nabywane i wytwarzane przez podatników środki trwałe mają być wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia, podatnikom przysługuje prawo do odliczania kwot podatku naliczonego dotyczących tych środków trwałych.
Podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną nabył maszynę, która będzie wykorzystywana w tej działalności jako środek trwały. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty VAT z faktury zakupu tej maszyny.