Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 lutego 2026 r., sygn. I SA/Kr 4/26
W przypadku zaległości podatkowych organ podatkowy musi zaliczać wpłaty proporcjonalnie na zaległość i odsetki, niezależnie od przyczyn opóźnienia. Sąd uznał, że organy postępowały zgodnie z prawem, a skarga była bezzasadna.
|Sygn. akt I SA/Kr 4/26 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 lutego 2026 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wiśniewski Sędziowie: WSA Piotr Głowacki WSA Inga Gołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 9 października 2025 r. znak: SKO.Oś/4170/364/2025 w przedmiocie zaliczenia wpłaty z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 9 października 2025r. nr: SKO.OŚ/4170/364/2025, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa z 14 sierpnia 2025r. w przedmiocie zaliczenia wpłaty dokonanej przez A.M. w dniu 26 lutego 2025r. w wysokości 7.027,58 zł z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ten sposób, że tytułem należności głównej zaliczono kwotę 5.752,58 zł, zaś tytułem odsetek zaliczono kwotę 1.275,00 zł.
