Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 kwietnia 2026 r., sygn. II SA/Ke 649/25
W prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym nałożenie grzywny w celu przymuszenia było środkiem właściwym i zgodnym z u.p.e.a., w sytuacji, gdy zobowiązany nie wykonał ostatecznej decyzji nakładającej obowiązek rozbiórki budynku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Agnieszka Banach, , po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. C. na postanowienie Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 29 września 2025 r. znak: WOA.7723.12.2025 w przedmiocie grzywny w celu przymuszenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 29.09.2025 r. znak WOA.7723.12.2025 Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kielcach (zwany dalej "ŚWINB"), po rozpatrzeniu zażalenia R. C. (zwanego dalej "stroną" bądź "zobowiązanym") na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Skarżysku-Kamiennej (zwanego dalej "PINB") z 28.07.2025 r. znak: NB.52.2.2025, nakładające na stronę grzywnę w celu przymuszenia w wysokości 32 630,00 zł z powodu uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku określonego w załączonym tytule wykonawczym, oraz jednocześnie wzywające zobowiązanego do:


