Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-28

Ubezpieczenie od utraty zysku

Ubezpieczenie od utraty zysku

dr Tomasz Bernat

Katedra Mikroekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego

Ubezpieczenie od utraty zysku jest nowoczesnym produktem ubezpieczeniowym, który umożliwia pełniejsze pokrycie strat ponoszonych przez ubezpieczone przedsiębiorstwa. Pozwala ono bowiem, obok pokrycia strat bezpośrednich, zapewnić określone środki na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa w obliczu kryzysu spowodowanego zrealizowaniem się ryzyka.

Każde przedsiębiorstwo narażone jest na działanie różnych ryzyk. Wyróżnić można wśród nich zarówno takie, które oddziaływają z zewnątrz, z otoczenia, jak i ryzyka pochodzące z samej działalności firmy. Niezależnie jednak od przyczyny – zdarzenia losowego, wywołują one zwykle dwa rodzaje szkód: bezpośrednie oraz pośrednie.

Rodzaje szkód

Szkody bezpośrednie to takie, które wywołane są bezpośrednią stratą w majątku firmy i powodują konieczność wydatkowania pieniędzy na ich naprawę. Można do nich zaliczyć między innymi zniszczenie budynku przez pożar, kradzież maszyn i urządzeń, wystąpienie naturalnych (przyrodniczych) zagrożeń, takich jak trzęsienia ziemi czy powodzie. Objęte nimi składniki majątku nie nadają się zwykle do dalszej eksploatacji ze względu na częściowe lub całkowite zniszczenie. Straty takie mogą być jednak pokryte z różnych funduszy (na przykład poprzez wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego).

Szkody pośrednie są często bardziej dotkliwe dla przedsiębiorstw. Są one skutkami szkód bezpośrednich. Oznaczają brak możliwości dotychczasowego funkcjonowania ze względu na bezpośrednią utratę przedmiotów pracy. Na przykład następstwem spalenia się hali produkcyjnej będzie brak tej hali (szkoda bezpośrednia) oraz niemożność wykonywania dotychczasowej produkcji w tym miejscu. Istotny jest przy tym czas odbudowy budynku i powrotu do utraconych możliwości produkcyjnych. Im jest on dłuższy, tym trudniejszy jest powrót na rynek. Nietrudno jest wyobrazić sobie konsekwencje niedotrzymania terminów dostaw i zerwania kontraktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00