Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-25

Ubezpieczenie OC spedytora

Ubezpieczenie OC spedytora

Dr Tomasz Bernat – Katedra Mikroekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora jest ważnym instrumentem zabezpieczającym funkcjonowanie firm spedycyjnych. Umożliwia ono realizację roszczeń poszkodowanych zleceniodawców za utratę lub zniszczenie powierzonej przesyłki bez obciążenia finansowego ubezpieczonego.

Działalność gospodarcza uzależniona jest od właściwego dostarczania sprzedanych i zakupionych dóbr pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami. Dotyczy to zwłaszcza szeroko pojętej działalności handlowej. Sytuacja, w której przedsiębiorstwo znajdujące się na przykład w Rzeszowie, nabywa towary od firmy ze Szczecina, nie należy do rzadkości. Ważne jest zatem, aby towar ten dotarł cało i szczęśliwie od wysyłającego do odbiorcy. Całość działań, jakie podejmowane są w tym procesie, należy nazwać działaniami spedycyjno-transportowymi1. Przedsiębiorstwa uczestniczące w obrocie handlowym mogą same zajmować się wysyłaniem, przewozem i odbiorem towarów lub mogą wynajmować do tego celu wyspecjalizowane firmy. Podpisują wówczas odpowiednie umowy spedycji lub umowy spedycji z transportem w zależności od swoich potrzeb.

Umowa spedycji

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem (art. 794 § 1 k.c.). Do czynności związanych ze spedycją zalicza się przede wszystkim: opracowywanie instrukcji wysyłkowych, zawieranie umów o przewóz i przygotowanie dokumentów związanych z przewozem przesyłki, opakowanie przesyłki, załadunek i wyładunek przesyłki, kontrolę ilościową i wagową przesyłek, znakowanie przesyłek, pakowanie i przepakowywanie towarów, zgłaszanie przesyłek do ubezpieczenia, zgłaszanie przesyłki do odprawy celnej oraz składowanie przesyłek przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu przewozu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00