Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-09

Zmiany w ordynacji podatkowej

Zobowiązania podatkowe

Zmiany w ordynacji podatkowej

Dariusz Ziółkowski – Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu RP

Po ponad trzech latach obowiązywania ordynacji podatkowej doczekaliśmy się kolejnej nowelizacji, uchwalonej 11 kwietnia 2001 r. Nowelizacja ta polega na dostosowaniu niektórych przepisów ustawy do unormowań Konstytucji RP, usprawnieniu funkcjonowania jednostek organizacyjnych aparatu skarbowego, a także zmianie instytucji zabezpieczenia hipotecznego oraz skorygowaniu oczywistych omyłek redakcyjnych i dostosowaniu przepisów ordynacji do innych ustaw.

Zasadniczym jednak powodem znowelizowania przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 listopada 1999 r. (sygn. akt K 28/98), w którym Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją RP niektórych jej przepisów, w tym głównie upoważniających Ministra Finansów do wydawania aktów wykonawczych. Trybunał Konstytucyjny z uwagi na dbałość o kompletność i spójność systemu prawa podatkowego nie orzekł o natychmiastowej utracie mocy zaskarżonych przepisów, ale odroczył ten termin do 8 maja 2001 r., dając czas parlamentowi na dokonanie odpowiednich zmian, dostosowujących przepisy ordynacji podatkowej do Konstytucji RP.

Niektóre spośród zmian spowodowanych uwzględnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zasługują na uwagę.

Pierwszą taką zmianą jest skreślenie dotychczasowego art. 25, który zdaniem Trybunału Konstytucyjnego pozostawał w oczywistej niezgodności z art. 217 Konstytucji, dlatego że przepis ten przekazywał do uregulowania rozporządzeniem Ministra Finansów materię zastrzeżoną wyłącznie dla ustawy. Przepis ten upoważniał Ministra Finansów do wydawania przepisów wykonawczych w kwestii zryczałtowania opodatkowania i w kwestiach związanych z poborem zaliczek. Dostrzegając te wątpliwości, uregulowano już wcześniej ten problem ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.), a tym samym umożliwiono wykreślenie zaskarżonego art. 25 ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00