Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-09

Podatek dochodowy od osób prawnych

Formularze podatkowe CIT

20 września 2001 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wzorów zeznań i deklaracji w podatku dochodowym od osób prawnych.

Jan Bratny
W wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów z 2 stycznia 2001 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji, zeznania i oświadczeń podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 2, poz. 16) - przepisami rozporządzenia z 10 września 2001 r. (Dz.U. Nr 106, poz. 1155) - dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych został wprowadzony nowy formularz:
CIT-8/O (załącznik do zeznania CIT-8) - będący informacją o odliczeniach od dochodu i od podatku za rok podatkowy oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku.
Ponadto w wyniku nowelizacji tego rozporządzenia zostały zmienione wzory:
• CIT-2 - deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) oraz CIT-0 - informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku, które mają zastosowanie przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów (strat) uzyskanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2001 r., oraz
CIT-8 - zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, które ma zastosowanie przy zeznaniu za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2000 r.
Rok podatkowy
Przy składaniu zeznań podatkowych CIT-8 duże znaczenie ma określenie roku podatkowego, gdyż zakończenie roku podatkowego, za który mają być składane zeznania, jest równoznaczne z powstaniem obowiązku złożenia tych zeznań. Równocześnie moment zakończenia roku podatkowego określa nieprzekraczalne terminy złożenia tych zeznań. Z reguły dla większości podatników rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, ale podatnicy mogą również przyjąć i stosować dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rok podatkowy inny niż kalendarzowy. Przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy jest korzystne przede wszystkim dla podatników mających sezonowy cykl produkcyjny, a także dla tych, którzy chcą ograniczyć nadpłaty w zaliczkach. W takich przypadkach przyjęty rok podatkowy powinien rozpoczynać się w okresie minimalnych dochodów i kończyć w okresie, gdy podatnik planuje wzrost dochodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00