Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-11

Udział w zyskach osób prawnych

Jak zapłacić mniejszy podatek od dywidendy?

Polski system podatkowy przewiduje zróżnicowane formy opodatkowania dywidend w zależności od podmiotu, który je otrzymuje. System ten łącznie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania i w powiązaniu z przepisami kodeksu spółek handlowych pozwala na znaczne obniżenie obciążeń podatkowych.

Krzysztof Lis
W rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych dywidendę traktuje się jako dochód z udziału w zyskach osoby prawnej.
Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwoty przeznaczone do podziału między wspólników nie mogą przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o kwoty przekazane na kapitały (fundusze) rezerwowe w poprzednich latach i pomniejszonego o poniesioną stratę oraz o kwoty przekazane na fundusze rezerwowe utworzone zgodnie z ustawą lub umową spółki, które nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów. Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.
Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysków. Uchwała ta powinna być podjęta w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego.
W odróżnieniu od uprzednio obowiązującego kodeksu handlowego kodeks spółek handlowych przewiduje również możliwość wypłat zaliczek na poczet dywidendy. Umowa spółki może bowiem upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Spółka może wypłacić taką zaliczkę, jeżeli jej sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy wykazuje zysk.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00