Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-03

Opodatkowanie osób prawnych w 2003 r. (cz. II)

Przyspieszona amortyzacja - jak zwiększyć koszty? Czy opłata produktowa jest kosztem? Kto może wpłacać zaliczki w sposób uproszczony?

Tadeusz Popławski
prawo.autorzy@infor.pl
Tydzień temu przedstawiliśmy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące przychodów. Poniżej opiszemy pozostałe zmiany - w zdecydowanej większości dotyczące kosztów uzyskania przychodów, ale także dotyczące uproszczonych zasad wpłaty zaliczek.
Amortyzacja fabrycznie nowych środków trwałych
W celu stworzenia preferencji do inwestowania w nowe dobra inwestycyjne wprowadzono dodatkową metodę amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grupy 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych (art. 16k ust. 4-6 ustawy). Zmiana ta weszła w życie 5 września 2002 r.
W ustawie nie ma legalnej definicji fabrycznie nowego środka trwałego. Opierając się na słownikowych wyjaśnieniach oraz istniejących regulacjach można przyjąć, że nowe zasady amortyzacji dotyczą środków trwałych, które nie były wcześniej przez kogokolwiek używane i przed wprowadzeniem do ewidencji nie dokonano ich ulepszeń. W takim znaczeniu fabrycznie nowy środek trwały to wytworzony (wyprodukowany) przez fabrykę (zakład przemysłowy) środek trwały, który przed nabyciem nie był w jakiejkolwiek formie używany lub ulepszony. Nie ma decydującego znaczenia, w jaki sposób te środki trwałe zostały nabyte, tj. czy bezpośrednio z fabryki, hurtowni, sklepu lub od innego podmiotu gospodarczego albo osoby fizycznej, z tym że w tym ostatnim przypadku podatnik powinien posiadać dowód, że nabyty środek trwały nie był wcześniej używany. Istotny jest natomiast fakt, że nowe zasady amortyzacji dotyczą tylko środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych. Generalnie mogą to być:
• kotły i maszyny energetyczne - grupa 3,
• maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania - grupa 4,
• specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty - grupa 5,
• urządzenia techniczne - grupa 6.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00