Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-10

Zasiłki chorobowe i wypadkowe po zmianach

Czy pracownik, który nabył prawo do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia jest uprawniony do tego zasiłku także po ustaniu ubezpieczenia? Czy pierwszy dzień niezdolności do pracy, za który ubezpieczony nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, uwzględniany jest w okresie zasiłkowym? Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy? Kiedy pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? Jakie świadczenia krótkoterminowe objęte zostały nową ustawą wypadkową? Kto jest uprawniony do świadczeń krótkoterminowych z ubezpieczenia wypadkowego?

Elżbieta Maria Lis
prawo.autorzy@infor.pl
Zasiłki w razie choroby i macierzyństwa z ubezpieczenia chorobowego przysługują na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepisy ustawy ustalają warunki uzyskania prawa do zasiłków, określają zasady ustalania wysokości tych świadczeń, finansowania i wypłaty - osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo, jak też na zasadach dobrowolności. Odrębne regulacje prawne dotyczące zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego zostały wprowadzone od 1 stycznia 2003 r. ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Przepisy te, jako całkowicie nowe, wymagają oddzielnego omówienia.
Najliczniejszą grupą ubezpieczonych są pracownicy, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Dlatego niżej omawiamy świadczenia przysługujące właśnie pracownikom. W katalogu świadczeń znajdują się:
• zasiłek chorobowy,
• świadczenie rehabilitacyjne,
• zasiłek wyrównawczy,
• zasiłek macierzyński,
• zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
• zasiłek opiekuńczy.
Wśród świadczeń, które przysługują pracownikom za okresy niezdolności do pracy, znajduje się również wynagrodzenie. Nie jest to wprawdzie świadczenie z ubezpieczenia społecznego, bo prawo do niego przysługuje na podstawie przepisów kodeksu pracy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy, ale jest bardzo ściśle powiązane z uprawnieniami ubezpieczeniowymi.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00