Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-05

Koszty w podatkach dochodowych

Wierzytelności nieściągalne

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Warunki uznania wierzytelności za nieściągalną
Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby wierzytelność mogła zostać odpisana w koszty uzyskania przychodu jako nieściągalna? Czy wierzytelności, których termin wymagalności upłynął 31 marca 2002 r., a w stosunku do dłużnika w marcu 2003 r. sąd rozpoczął postępowanie upadłościowe, mogą być uznane za nieściągalne, a co za tym idzie, obciążyć koszty uzyskania przychodu?
Nieściągalność wierzytelności - niestety, tak częsta w obrocie gospodarczym w ostatnich latach - jest chyba jednym z większych zagrożeń dla wszystkich podmiotów gospodarczych. O ogromnej szkodliwości tego zjawiska nie trzeba chyba nikogo przekonywać, należy jednak podkreślić, że sam fakt nieodzyskania należności nie jest niestety jedyną reperkusją tego zjawiska. Otóż trzeba również pamiętać, że podmiot dotknięty nieściągalnością swoich wierzytelności nie tylko nie odzyskuje swoich pieniędzy, ale dodatkowo ponosi określone wydatki związane z opłaceniem VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlatego też dla sytuacji finansowej wierzyciela sprawą kluczową staje się możliwość zaliczenia nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu - by nieuregulowane wierzytelności, które mają negatywny wpływ na wynik finansowy jednostki, nie wpływały jednocześnie na zwiększenie jej zobowiązań podatkowych.
Zagadnienia związane z odpisywaniem nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu zostały uregulowane art. 23 ust. 1 pkt 20 i 21 oraz art. 23 ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te określają zasady postępowanie podatnika w przypadkach nieściągalności lub zagrożenia ściągalności jego wierzytelności, wskazując na dwa sposoby zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwot związanych z nieuregulowaną należnością. Postępowanie wierzyciela może być dwojakie w zależności od stopnia ryzyka niezrealizowania należności. W przypadku gdy nieściągalność wierzytelności może być co najwyżej uprawdopodobniona wierzyciel ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów aktualizujących te wierzytelności. Natomiast w stosunku do wierzytelności, których nieściągalność może zostać udokumentowana, wierzyciel ma możliwość bezpośredniego odpisania ich w koszty uzyskania przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00