Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-09

Księgowe ujęcie operacji związanych z komisem

W jaki sposób opodatkowane są VAT-em operacje związane z komisem? W jaki sposób należy tego rodzaju operacje ująć w księgach rachunkowych?

Joanna Jesionowska
Umowa komisu została uregulowana w art. 765 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz we własnym imieniu.
Jak wynika więc z powyższego, w umowie komisu pomiędzy kupującym i sprzedającym pośredniczy komisant, który przyjmuje od zleceniodawcy towar w celu jego sprzedaży finalnemu nabywcy za ustalonym w umowie wynagrodzeniem w formie prowizji.
Towar, będący przedmiotem umowy, przyjęty przez komisanta w celu jego sprzedaży pozostaje nadal własnością komitenta, aż do czasu jego sprzedaży osobie trzeciej.
O warunkach tej transakcji decydują zapisy zawartej umowy pomiędzy komitentem a komisantem oraz pomiędzy komisantem a ostatecznym nabywcą rzeczy.
Komis a VAT
Od 1 maja 2004 r. zmianie uległy zasady opodatkowania VAT-em transakcji występujących w ramach umowy komisu. Czynności te nie są obecnie już traktowane jako usługi.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wydanie towarów w ramach umowy komisu jest traktowane jako dostawa towarów. W związku z tym opodatkowaniu będą podlegać:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00