Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-18

Skutki podatkowe podziału spółki z o.o.

Jakie są skutki podatkowe dla spółki dzielonej, a jakie dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej? Czy udziałowcy tych spółek przy podziale mają obowiązek zapłacenia podatku? Czy straty spółek dzielonych podlegają rozliczeniu przez spółki przejmujące lub nowo powstałe?

Anna Piszcz
Instytucja podziału spółek kapitałowych została wprowadzona do obowiązującego systemu prawnego przepisami ustawy - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) jako jedna z form restrukturyzacji spółek kapitałowych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie skutków podatkowych podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.).
Podział spółek kapitałowych w świetle przepisów k.s.h.
Zasady dotyczące podziału spółek kapitałowych, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, określone zostały w art. 528-550 k.s.h. Spółkę kapitałową można, co do zasady, podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie może być dzielona spółka w likwidacji, która rozpoczęła już proces podziału majątku, jak również spółka w upadłości.
Proces podziału spółki nie jest niczym innym jak formą alokacji składników majątkowych znajdujących się w posiadaniu jednej ze spółek na rzecz innej spółki. Przepis art. 529 § 1 k.s.h. wskazuje na następujące sposoby dokonania tej alokacji:
• podział przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
• podział przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
• podział przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki), oraz
• podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), przy czym do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej; wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00