Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-01

Zastaw na udziale w spółce z o.o.

Jakie należy spełnić warunki, aby skutecznie zastawić udział spółki z o.o.? Czy zastawienie udziału rodzi obowiązek wykazania przychodu?

Anna Piszcz, Przemysław Piszcz
Niekwestionowana popularność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako formy prowadzenia działalności gospodarczej powoduje, iż zastaw na prawach, jakimi są udziały w tej spółce, stanowi często stosowaną formę zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych.
Zastaw na udziale w spółce z o.o. w świetle kodeksu spółek handlowych
Udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest kompleksem praw o zróżnicowanym charakterze, stanowiącym integralną całość. Przepisy ustawy - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) dopuszczają możliwość ustanowienia zastawu na udziale w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki może jednak ograniczać tę możliwość np. poprzez konieczność uzyskania zgody określonego organu spółki na zawarcie przez wspólnika umowy zastawu. Ograniczenia w dysponowaniu udziałami (winkulacja udziału) są skuteczne w takim zakresie, w jakim przewiduje to umowa spółki, aczkolwiek niedopuszczalne jest całkowite wyłączenie dopuszczalności ustanowienia zastawu. Podkreślić należy, że odmowa udzielenia przez właściwy organ spółki zgody na zastawienie udziału przez wspólnika ma charakter ostateczny.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00