Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-10

Transakcje powiązane między podmiotami krajowymi

Kiedy zachodzi groźba oszacowania dochodu przez organ podatkowy? Co pozwoli uniknąć szacowania dochodu?

Anna Piszcz, Przemysław Piszcz
W przypadku gdy:
1) podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
2) te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów
- i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Przez podmiot krajowy należy rozumieć podatnika podatku dochodowego mającego siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegającego obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Charakter powiązań
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyróżnić można następujące powiązania pomiędzy podmiotami krajowymi (nazwijmy je podmiot A i podmiot B), których zaistnienie decyduje o zastosowaniu reguł ustalania dochodów i podatku określonych w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.p.:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00