Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-04-25

Opodatkowanie odsetek

W kolejnej części cyklu poświęconego umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania przedstawione zostaną zasady opodatkowania dochodu z tytułu odsetek na gruncie umowy polsko-niemieckiej z uwzględnieniem ważniejszych rozbieżności występujących w innych umowach bilateralnych zawartych przez Polskę.

Katarzyna Łysiak
Rödl & Partner
W myśl zasady wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z RFN odsetki podlegające regulacjom umownym podlegają opodatkowaniu w państwie rezydencji pożyczkodawcy. Określony w umowie rozdział jurysdykcji państw-stron umowy przewiduje również dla państwa źródła (państwa pożyczkobiorcy) ograniczone prawo do opodatkowania odsetek. Ograniczenie wynikające z umowy zostało określone w sposób ryczałtowy na 5 proc. kwoty odsetek brutto.
Ograniczone prawo państwa źródła do opodatkowania dochodu z tytułu odsetek oznacza, iż państwo to może pobrać podatek od wypłacanych odsetek, jeżeli jego wewnętrzne prawo przewiduje opodatkowanie odsetek. Warto podkreślić, iż umowa nie nakłada obowiązku podatkowego, a jedynie przyznaje umawiającemu się państwu prawo do opodatkowania odsetek. Obowiązek podatkowy w zakresie dochodu z odsetek może wynikać z wewnętrznych przepisów podatkowych państwa-strony umowy.
Użyte w umowach bilateralnych sformułowanie „mogą być opodatkowane” nie oznacza swobody w wyborze miejsca opodatkowania odsetek. Stanowisko takie podkreślił, przykładowo, NSA w wyroku z 4 lutego 1997 r. (sygn. I S.A./Łd 67/96) w odniesieniu do umowy polsko-włoskiej, stwierdzając, że „przepisy umowy międzynarodowej zawartej w dniu 21 czerwca 1985 r. między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania nie mogą być rozumiane w ten sposób, że podatnikom przysługuje prawo do własnego wyboru jurysdykcji podatkowej jednego z umawiających się państw”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00