Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-16

Przy otwarciu ksiąg rachunkowych rutyna może się okazać zgubna

Na poszczególne konta księgowe wprowadzono już stany początkowe i można rozpocząć ewidencję. Jednak jednostki, które debiutują w pełnych księgach, nie powinny się spieszyć. Niezbędna jest ponowna analiza czynności, które mogą zaważyć na prawidłowości księgowania całego 2023 r.

Wczoraj minął termin na otwarcie ksiąg rachunkowych na 2023 r. Jest to szczególne wyzwanie dla jednostek, które dotychczas ich nie prowadziły. Taki obowiązek spoczywa na osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych, spółkach partnerskich oraz przedsiębiorstwach w spadku, a także spółkach cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, jeśli wartość osiągniętych przez te podmioty przychodów za 2022 r. wyniesie co najmniej 9 654 400 zł. Gdy przychody za 2022 r. były niższe, wymienione jednostki mogły dobrowolnie podjąć decyzję o zaprowadzeniu ksiąg od 2023 r. Wymienione jednostki powinny teraz sprawdzić, czy do 15 stycznia wykonały wszystkie niezbędne czynności dla rozpoczęcia ewidencji w księgach. Termin ten nie ulega przesunięciu.

Ostateczna wartość przychodów

Wyzwaniem mogło być to, że jednostki do 15 stycznia 2023 r. miały prawo wystawiać faktury dotyczące sprzedaży za 2022 r. Przypomnijmy: do przychodów 2022 r. zaliczało się kwoty dotyczące sprzedanych w tym roku towarów, wyrobów czy wykonanych usług. Przy czym znaczenie ma tu data sprzedaży, a nie data wystawienia faktury. Zatem te podmioty które wystawiają faktury w styczniu za usługi i dostawy dokonane w grudniu muszą pamiętać o sprawdzeniu czy nie przekroczyły jednak limitu obligującego je do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Konieczne jest więc zweryfikowanie wartości przychodów za 2022 r. i uwzględnienie też tych udokumentowanych w kolejnym roku. Należy oczywiście pamiętać, że katalog przychodów wskazany w przepisach podatkowych różni się nieco od tego, o którym mowa w ustawie o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00