Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-17

Handel wyrobami medycznymi jeszcze bardziej ograniczony

Aparatów słuchowych czy sprzętu rehabilitacyjnego nie wolno już sprzedawać w trakcie pokazów, które odbywają się poza domem lub miejscem pobytu konsumenta. Do ustawy o wyrobach medycznych stosujemy bowiem nową, rozszerzoną definicję umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa

Wszelkie umowy sprzedaży wyrobów medycznych zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa są nieważne. Tak wynika z art. 16 ust. 4 ustawy z 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 974), która obowiązuje od 26 maja 2022 r. Ustawa ta nie definiuje jednak pojęcia umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Robi to ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 287; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2337 i poz. 2581), która od stycznia tego roku obowiązuje w znowelizowanej wersji - z nową, i co ważne, rozszerzoną definicją tego pojęcia. Rozszerzoną o pokazy.

- Przepisy interpretuje się zwykle rozszerzająco, na korzyść konsumenta i w tym przypadku trzeba się liczyć z tym, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie uznawać za nieważne wszelkie umowy o zakup wyrobów medycznych, zawarte zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o prawach konsumenta - mówi Dominik Jędrzejko, adwokat, partner w kancelarii Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci sp.p. A ten przepis - przypomina prawnik - został od stycznia tego roku rozbudowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00