Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-22

Najnowsze zmiany w akcyzie

Lata 2023-2024 przyniosą wiele istotnych zmian w podatku akcyzowym. Tak duża ilość wyzwań akcyzowych jest efektem m.in. wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rady (UE) 2020/262 z 19 grudnia 2019 r. ustanawiającej ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.Urz. UE. z 2020 r. L 58, s. 4; ost.zm. Dz.Urz. UE. z 2021 r. L 107, s. 13), czyli horyzontalnej dyrektywy akcyzowej 2020. Wśród wprowadzanych zmian znajdują się m.in.:

rozszerzenie stosowania systemu EMCS przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy,

zmiana papierowego dokumentu UDT na jego elektroniczny odpowiednik e-SAD,

wymóg rejestracji jako uprawniony wysyłający i uprawniony odbiorca w celu wysyłania i otrzymywania poszczególnych wyrobów akcyzowych, oraz

konieczność uzyskania numeru akcyzowego przez podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowych przemieszczeń wyrobów zharmonizowanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zmiany dotyczą również innych obszarów, takich jak import wyrobów akcyzowych, prowadzenie ewidencji przy użyciu Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA), zabezpieczenia akcyzowe oraz zwolnienia akcyzowe dotyczące odnawialnych źródeł energii.

Na liczne pytania dotyczące zmian w zakresie podatku akcyzowego odpowiadają eksperci prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie „MDDP on Polish Taxes I Supplies of excisable goods to Poland and from Poland in 2023 - most relevant changes”.

O co pytają na szkoleniach

Nowe numery akcyzowe

problem W jaki sposób uzyskam numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy i numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego w celu przemieszczenia w ramach EMCS na podstawie e-SAD?

odpowiedź Numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy i numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego są nadawane na wniosek podmiotu złożony do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Wniosek o nadanie numeru należy złożyć w wersji elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Powinien on zostać podpisany przez reprezentanta danego podmiotu na PUESC posiadającego na nim uprawnienia do składania wniosków w zakresie akcyzy lub aktualizacji danych podmiotu. Uzyskanie numeru akcyzowego jest czynnością materialno-techniczną, w rezultacie złożenie kompletnego wniosku na PUESC powinno spowodować automatyczne nadanie numeru akcyzowego. Niemniej dyrektor IAS w Poznaniu poinformuje podmiot o nadaniu numeru akcyzowego uprawnionego odbiorcy lub numeru akcyzowego uprawnionego wysyłającego, co powinien uczynić bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00