Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-10-20

Klastry energii. Nowa odsłona, większe wsparcie i obowiązkowy udział JST

Nowe zasady funkcjonowania klastrów energii

Już za kilka tygodni wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić tworzenie takich porozumień, a także zwiększyć zainteresowanie społeczeństwa ich działalnością. Jedną z zachęt ma być mechanizm wsparcia – będą mogły z niego korzystać tylko te podmioty, które zostaną wpisane do nowo powstałego rejestru

Od 1 października zaczęły wchodzić stopniowo w życie przepisy, które mają uzupełnić realizowany już od miesięcy proces budowy ram regulacyjnych polskiej transformacji energetycznej, wcielając przy tym w życie zmienioną architekturę rynku energii, nakreśloną przez Unię Europejską. Mowa o zmianach wprowadzonych przez ustawę z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1762; dalej: nowelizacja), która służy implementacji do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz.Urz. UE z 2018 r. L 328, s. 82; dalej: dyrektywa RED II).

Nowelizacja wprowadza do ustawy wiele rozwiązań, których głównym celem jest wsparcie sektora odnawialnych źródeł energii przez zwiększenie udziału energii z OZE w polskim miksie energetycznym, co ma się przełożyć na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wiodącym celem nowych regulacji jest wsparcie budowy energetyki rozproszonej, opartej na inicjatywach energetycznych obywateli, przedsiębiorców i samorządów.

Wśród tych zmian centralne miejsce zajmują regulacje dotyczące klastrów energii, przy czym akurat te przepisy zaczną obowiązywać w 2024 r. (częściowo od 1 stycznia; częściowo od 2 lipca). W tym zakresie przepisy nowelizacji wprowadzają liczne zmiany do ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1436; dalej: ustawa o OZE), w tym: ustanawiają nową, precyzyjną definicję klastra energii, regulują zasady współpracy organizacyjnej i biznesowej między podmiotami w ramach klastrów, określają zakres działań klastrów oraz obszar ich działania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00