Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-11-10

Prosumenci, net-billing, termomodernizacja, czyli co warto wiedzieć o podatkowych skutkach mikroinstalacji OZE

Jak się rozliczają prosumenci

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się zasady rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Nowy system net-billingu jest obligatoryjny dla właścicieli mikroinstalacji uruchomionych po 31 marca 2022 r. Reguluje to ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1436; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1762; dalej: ustawa o OZE).

Przy dotychczas stosowanym systemie opustów (tzw. net-meteringu) mogli pozostać tylko ci prosumenci, którzy złożyli wniosek do operatora sieci dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 r.

Czym różni się net-billing od net-meteringu? Wcześniejszy system polegał na ilościowym rozliczeniu wyprodukowanej energii, natomiast net-billing to rozliczanie wartości nadwyżek energii. System ten zakłada odrębne rozliczenie wartości (nie ilości) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej i energii z niej pobranej.

Właściciel mikroinstalacji wprowadza wytworzony prąd do sieci (sprzedaje go) po rynkowej cenie, więc założenie – przynajmniej w teorii – jest takie, że będzie on dążył do wprowadzenia energii do sieci wtedy, gdy ceny są wysokie, a pobierania z sieci, gdy ceny są niskie. Nadwyżki energii wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci (na podstawie ewidencji ilości energii i jej wartości) są rozliczane na indywidualnym koncie – koncie prosumenta.

Prowadzi je sprzedawca energii (zakład energetyczny). Na nim ewidencjonuje:

  • ilość i wartość energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci,
  • ilość i wartość energii pobranej przez prosumenta z sieci,
  • wynikającą z nich wartość środków należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci – jest to tzw. depozyt prosumencki.

Depozyt prosumencki to zatem wartość środków zgromadzonych przez prosumenta za energię wprowadzoną do sieci, przeznaczona na rozliczenie jego zobowiązań z tytułu zakupu prądu z sieci (od sprzedawcy prowadzącego konto tego prosumenta).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00