Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-11-17

Problem zadłużenia warto rozwiązywać polubownie

Zdecydowana większość Polaków nie ma problemów z terminową spłatą zadłużenia, jednak istnieje wiele nieprzewidzianych sytuacji, jak np. nagły wypadek i niezdolność do pracy, ciężka choroba, przez które można utracić płynność finansową. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wyjaśnia, co należy zrobić w takiej sytuacji i jak wygląda postępowanie windykacyjne

W sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie regularnie spłacać zaciągniętego zobowiązania finansowego, najgorszym możliwym zachowaniem jest bagatelizowanie problemu, czy też ignorowanie wezwań do zapłaty, unikanie kontaktu z wierzycielem i czekanie, aż sytuacja sama się rozwiąże.

W interesie dłużnika jest jak najszybsze poinformowanie drugiej strony umowy o swojej aktualnej sytuacji i przyczynie opóźnień w spłacie.

– Za każdym razem, gdy z jakichś przyczyn straciliśmy zdolność do obsługi zadłużenia na warunkach przewidzianych w umowie, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym kredyto- bądź pożyczkodawcę. Tylko wtedy mamy szansę na wspólne wypracowanie kompromisowego rozwiązania, które ułatwi nam spłatę zadłużenia. Im szybciej tego dokonamy, tym większa szansa, że kredytodawca rozłoży nam spłatę długu na dłuższy termin i mniejsze raty lub zaproponuje inne, akceptowalne dla obu stron rozwiązanie – radzi dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezeska FRRF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00