Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-20

cit

Bezpłatne poręczenia między podmiotami powiązanymi. Czy i w jaki sposób należy je wyceniać

Częstą praktyką wśród podmiotów powiązanych jest udzielanie poręczeń oraz gwarancji w celu zabezpieczenia pożyczek. Czy muszą być one odpłatne i co w sytuacji, gdy nie są?

Czy w sytuacji, gdy pożyczkobiorcą jest spółka z grupy, która otrzymuje poręczenia innych podmiotów z grupy dla celów pozyskania zewnętrznego finansowania, należy ustalić wynagrodzenie za to poręczenie?

Agnieszka Krzyżaniak, partner w Zespole Cen Transferowych MDDP

Agnieszka Krzyżaniak, partner w Zespole Cen Transferowych MDDP

Przepisy podatkowe wymagają, aby wszystkie świadczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi były rozliczane na takich samych zasadach, jak odbywa się to pomiędzy podmiotami niezależnymi na rynku. W praktyce biznesowej gwarancje oferowane na rynku pomiędzy podmiotami niezależnymi są odpłatne. Nie oznacza to natomiast, że każde poręczenie wewnątrzgrupowe musi wiązać się z odpłatnością. Świadczenia wewnątrzgrupowe dotyczące poręczeń, które potencjalnie mogą nie być odpłatne, mogą dotyczyć poręczeń udzielanych przez spółki matki. Warto natomiast podkreślić, że brak odpłatności może występować pod określonymi warunkami i musi być właściwie uzasadniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00