Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-14

Jakich zasad należy przestrzegać przy finansowaniu kampanii wyborczych

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne i zasadniczo sprowadza się do pokrywania kosztów działalności komitetów wyborczych. Przy czym komitet może pozyskiwać pieniądze jedynie na cele związane z wyborami i wyłącznie do dnia elekcji. Te i inne standardy określono w ustawie z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Muszą być one obowiązkowo przestrzegane przez komitety wyborcze podczas kampanii. Warto je poznać, by nie popełniać błędów, które mogą skutkować stratą finansową komitetu wyborczego. Przypominamy zatem najważniejsze zasady finansowania kampanii wyborczych w wyborach samorządowych, obowiązki komitetów wyborczych i ich pełnomocników finansowych. Uwzględniamy przy tym wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące kwestii finansowania kampanii, które opublikowała 29 stycznia 2024 r. (znak: ZKF.624.7.2024).

podstawowe zasady prowadzenia kampanii

Wszelkie wydatki komitetów wyborczych ponoszone na prowadzenie kampanii mogą być pokrywane tyko i wyłącznie z ich źródeł własnych. Co istotne: pozyskiwanie środków finansowych jest dopuszczalne jedynie w okresie od dnia wydania przez właściwy organ wyborczy zaświadczenia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu danego komitetu wyborczego (w formie uchwały PKW albo postanowienia komisarza wyborczego) do dnia wyborów. Należy też pamiętać, że podstawową zasadą finansowania kampanii wyborczej jest jawność. Ta jest rozumiana jako transparentność źródeł dochodu i wydatków – obowiązuje tu wiele reguł, których muszą przestrzegać komitety wyborcze [ramka 1].

Ramka 1

Reguły obrotu pozyskanymi środkami

Komitet wyborczy musi się kierować następującymi zasadami:

1. środki finansowe komitetu wyborczego mogą być gromadzone wyłącznie na jednym rachunku bankowym;

2. wpłat na rzecz komitetu wyborczego można dokonywać jedynie czekiem rozrachunkowym, przelewem lub kartą płatniczą;

3. środki finansowe mogą być pozyskiwane i wydatkowane tylko w określonym czasie;

4. jeden komitet nie może przekazywać środków finansowych i wartości niepieniężnych na rzecz innego komitetu wyborczego;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00