Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-05-22

Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę w orzecznictwie

Prawo budowlane przewiduje możliwość zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku zamierzonego istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę. W praktyce pojawiają się wątpliwości, kiedy organ może pójść na rękę inwestorom. Zaproponowane przez nich modyfikacje czasami są tak duże, że w istocie oznaczałoby to powstanie nowego (innego), a nawet dodatkowego obiektu budowlanego niż objęty pierwotnym pozwoleniem. Dziś, posiłkując się orzecznictwem, podpowiadamy, czym powinien kierować się organ, wydając decyzję w sprawie zmiany pozwolenia na budowę.

Na podstawie art. 36a ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2029; dalej: p.b.) istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu albo ewentualnie wojewodę). Przepis ten, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 marca 2016 r. (sygn. akt VII SA/Wa 923/15), daje możliwość wprowadzenia do projektu budowlanego niezbędnych z punktu widzenia inwestora zmian rozwiązań projektowych, które mogą ujawnić się po jego zatwierdzeniu i w toku wykonywania robót budowlanych. W orzecznictwie wskazuje się, że art. 36a ust. 1 p.b. jest przepisem szczególnym w rozumieniu art. 163 k.p.a. [ramka], gdyż precyzuje przesłankę wydania decyzji, która stanowi zmianę warunków pozwolenia na budowę określonych w ostatecznej decyzji (wyrok NSA w Krakowie z 24 września 2003 r., sygn. akt II SA/Kr 2196/99).

Istotne odstąpienie

W art. 36a ust. 5 p.b. wskazano, że istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00