Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Przychody z tytułu zamiany - cz. 2

Przychody z tytułu zamiany (cz. 2)

W poprzednim numerze „Doradcy Podatnika” omówiliśmy zasady ustalania przychodu w przypadku zamiany stanowiącej źródło przychodu określone art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzisiaj zajmiemy się zamianą dokonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

ZAMIANA JAKO ŹRÓDŁO PRZYCHODÓW Z POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Zaliczając do przychodów z działalności gospodarczej zamianę składników majątkowych używanych w działalności gospodarczej, prawodawca nie wprowadza żadnych ograniczeń czasowych, jak to ma miejsce w przypadku zamiany nie związanej z taką działalnością. Niezależnie zatem od liczby lat, które upłynęły od nabycia danego środka trwałego, w momencie zawarcia umowy zamiany podatnik osiągnie przychód z działalności gospodarczej. Przychody z zamiany (identycznie z przychodami uzyskanymi ze sprzedaży lub innych form odpłatnego zbycia) maszyn, urządzeń itp. wprowadzonych do ewidencji środków trwałych są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej na podstawie wyraźnego wskazania ustawodawcy.

W art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku użytkowanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej nie będących nieruchomościami lub prawami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8. Składniki majątkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą to nie tylko środki trwałe, ale również wyposażenie oraz te składniki majątku, które są zaliczane do majątku obrotowego (towary, surowce, materiały, półfabrykaty). Zamiana jakiegokolwiek z tych składników majątkowych jest równoznaczna z osiągnięciem przychodów z działalności, pod warunkiem jednak, że nie jest to nieruchomość lub prawo, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Przychody z zamiany tych składników majątkowych nie należą bowiem do przychodów z działalności gospodarczej. Nie jest ona równoznaczna z zamianą składników majątkowych używanych w działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00