Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiany w zasiłkach w 2002 r. (cz. 1)

W styczniu br. weszły w życie przepisy ustawy z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 154, poz. 1791) oraz przepisy ustawy z 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 154, poz. 1805).

Nowe przepisy wprowadziły szereg istotnych zmian w dotychczas obowiązujących zasadach przyznawania prawa do zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, wychowawczych, a także zasiłku chorobowego i porodowego. Zmianie uległ także wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a w konsekwencji - okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
ZASIŁEK CHOROBOWY
Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 2001 r. z dniem 1 stycznia 2002 r. wprowadzona została nowa wysokość zasiłku chorobowego przysługującego za okres pobytu w szpitalu. Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy pobyt w szpitalu przypada:
• w okresie ciąży,
• na okres niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroby zawodowej,
• na okres niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie ponad 90 dni, począwszy od 91 dnia tej niezdolności.
W tych przypadkach zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, mimo że ubezpieczony przebywa w szpitalu.
Należy zwrócić uwagę na to, że zmianie uległa jedynie wysokość zasiłku chorobowego, nie zmieniła się natomiast wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za 35 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, nawet jeżeli pracownik przebywa w tym czasie w szpitalu. Nie uległ bowiem zmianie art. 92 Kodeksu pracy, określający zasady przyznawania wynagrodzenia pracownikom za okres niezdolności do pracy i jego wysokość. W związku z tym wynagrodzenie za okres pobytu w szpitalu nadal przysługuje w wysokości 80 proc. lub 100 proc. podstawy jego wymiaru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00