Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-01-30

Opodatkowanie dochodów pracowników-rezydentów polskich, delegowanych do Niemiec i na Węgry

W związku z pytaniem Czytelnika, dotyczącym pracowników oddelegowanych do Niemiec i na Węgry, przedstawiamy Państwu pogłębioną analizę zasad opodatkowania pracowników oddelegowanych do innego państwa. Mamy nadzieję, iż zasady rozliczania zawarte w wyjaśnieniu będą przydatne również dla innych Czytelników, borykających się z przedstawionymi problemami.

STAN FAKTYCZNY
Pracownicy zostali oddelegowani na 1 rok z możliwością przedłużenia oddelegowania. Jeden do pracy w Niemczech, drugi - na Węgry. Stosunek pracy nie został przerwany - są nadal zatrudnieni, wynagrodzenie wraz z dodatkami (przeloty, 10-proc. dodatek mobilizacyjny) otrzymują w Polsce. Za granicą pracownicy otrzymują diety. Za pracowników zakład otrzymuje refundacje: z Niemiec - w wysokości 100 proc., z Węgier - w wysokości 50 proc. kosztów pracownika.
PYTANIE
Czy od wynagrodzeń oraz dodatków należy potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki ZUS?
ODPOWIEDŹ
Czytelnik nie podał, od kiedy należy liczyć jednoroczny okres oddelegowania, a ma to dość istotne znaczenie w świetle przepisów o opodatkowaniu pracy najemnej, które znajdują się w konwencjach o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu - w art. 14 ust. 2 lit. a) umowy polsko-niemieckiej i w art. 15 ust. 2 lit. a) umowy polsko-węgierskiej. Ten przepis jest jednym z trzech warunków, których łączne zachowanie pozwala tym państwom nałożyć podatek na dochody z pracy najemnej dopiero od momentu, kiedy łącznie pobyt rezydenta Polski przekroczy 183 dni w roku kalendarzowym w tym drugim państwie. Można powiedzieć, że jeżeli delegowani pracownicy posiadają miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu Kodeksu cywilnego, to są rezydentami Polski, czyli posiadają w niej nieograniczony obowiązek podatkowy, który obliguje ich do zeznania i opodatkowania w Rzeczypospolitej Polskiej (państwie rezydencji) wszelkich dochodów uzyskanych na jej terytorium i w każdym innym państwie świata (państwie źródła).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00