Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Ewidencjonowanie zdarzeń mających miejsce w trakcie użytkowania przedmiotu leasingu

Na temat ogólnych regulacji dotyczących podatkowych aspektów leasingu pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz chcielibyśmy przybliżyć Czytelnikom zasady rozliczania konkretnych zdarzeń mających miejsce w trakcie użytkowania przedmiotu leasingu.

NAPRAWA PRZEDMIOTU LEASINGU
Artykuł 7097 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nakłada na korzystającego obowiązek utrzymywania rzeczy będącej przedmiotem leasingu w należytym stanie. W szczególności korzystający obowiązany jest dokonywać jej konserwacji i napraw, niezbędnych do zachowania rzeczy w stanie nie pogorszonym, z uwzględnieniem jej zużycia wskutek prawidłowego używania, oraz ponosić ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy. Jeżeli w umowie leasingu nie zostało zastrzeżone, że konserwacji i napraw rzeczy dokonuje osoba mająca określone kwalifikacje, korzystający powinien niezwłocznie zawiadomić finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy rzeczy. Ustawodawca zapewnił nawet finansującemu (który sfinansował zakup rzeczy) prawo do sprawdzenia, czy rzecz ta jest utrzymywana w należytym stanie, prawidłowo używana, konserwowana, naprawiana. Korzystający obowiązany jest natomiast umożliwić dokonanie takiego sprawdzenia. W przypadku używania samochodu na podstawie umowy leasingu firma leasingowa może np. sprawdzić, czy korzystający wypełnił obowiązek dokonywania przeglądów w autoryzowanym serwisie.
Na gruncie przepisów podatkowych (art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jeżeli poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów i nie są wymienione w art. 23 tej ustawy jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Zwrócić należy uwagę, iż również wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej leasingowanego samochodu osobowego pozwala - zgodnie z art. 23 ust 3b ustawy - na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów pełnej wysokości wydatków związanych z bieżąca eksploatacją, konserwacją i naprawami. wysokością kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00