Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-09-19

Wydatki ponoszone przed rejestracją spółki kapitałowej

Koszty ponoszone przed zarejestrowaniem spółki kapitałowej stanowią kwestię, która zawsze budziła wiele kontrowersji i sporów między podatnikami a organami podatkowymi. Wydaje się, iż wprowadzenie 1 stycznia 2001 r. do polskiego systemu prawa instytucji spółki kapitałowej w organizacji i podążające za tym zmiany w systemie prawa podatkowego pomogły wyjaśnić wiele wątpliwości w tym zakresie.

STAN PRAWNY PRZED REJESTRACJĄ SPÓŁKI KAPITAŁOWEJ
Spółki kapitałowe - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna - posiadają osobowość prawną, zgodnie bowiem z art. 33 Kodeksu cywilnego1 osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Artykuł 12 Kodeksu spółek handlowych2 stanowi, iż spółka kapitałowa w organizacji z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców3 staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną oraz staje się podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.
Przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru, a tym samym przed nabyciem przez nią osobowości prawnej, można więc wyróżnić dwa stadia:
1) - stadium, w którym założyciele przeprowadzają rokowania zmierzające do zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki akcyjnej - statutu spółki), przeprowadzają ekspertyzy techniczne, ekonomiczne, finansowe lub uzyskują porady prawne. Warto zwrócić uwagę, iż w spółce akcyjnej na tym etapie (w okresie przed powstaniem spółki w organizacji) - zgodnie z art. 323 § 4 k.s.h. - do praw i obowiązków oraz odpowiedzialności założycieli spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej w organizacji. Brak natomiast analogicznego przepisu odnośnie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskiej praktyce rzadko zdarza się, aby negocjujące strony zawierały odrębną umowę organizującą proces tworzenia spółki - z reguły dotyczy to jedynie wielkich przedsięwzięć gospodarczych. Umowa taka może regulować kwestię odpowiedzialności strony, która w sposób zawiniony uniemożliwi zawarcie umowy spółki, za koszty poniesione w toku rokowań przez pozostałe strony porozumienia;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00