Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Wynajem pokoi gościnnych jako forma usług turystycznych - zasady opodatkowania

Turystyka to jedno z bardziej efektywnych i opłacalnych źródeł dochodów na świecie. Nie jest tajemnicą, iż są kraje czy regiony funkcjonujące w zasadzie wyłącznie dzięki niej1. Aby jednak czerpać profity z szeroko rozumianej obsługi ruchu turystycznego, działalność musi być prowadzona w miejscach spełniających określone warunki, stanowiące o istnieniu tzw. walorów wczasowych, a mianowicie warunki o charakterze naturalnym, mające znaczenie pierwotne (położenie geograficzne, klimat, walory krajobrazowe, uzdrowiskowe itd.), oraz o charakterze organizacyjnym (baza i oferta turystyczna).

W Polsce do takich terenów należą przede wszystkim tereny nadmorskie oraz górskie, a także kompleksy leśne czy miejsca zlokalizowane nad jeziorami, z uwzględnieniem również, rozwijającej się w zasadzie niezależnie od lokalizacji, sieci gospodarstw agroturystycznych. Tam właśnie w okresie natężenia ruchu turystycznego działa wiele tysięcy niewielkich firm zajmujących się jego obsługą, w szczególności w branży usług hotelarskich, gastronomicznych i handlowych, transportowych i rozrywkowych. W większości przypadków są to firmy jednoosobowe, rodzinne lub spółki osobowe. Cechą charakterystyczną tej działalności jest jej sezonowość, rozumiana jako pewna powtarzalna w czasie okresowość tej działalności2.
W niniejszym opracowaniu zajmiemy się jednym z segmentów obsługi ruchu turystycznego, jakim jest wynajem pokoi gościnnych, prowadzony na rzecz turystów, we własnych budynkach lub lokalach mieszkalnych wraz z możliwym wyżywieniem.
WYNAJEM POKOI JAKO DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Wykonywanie usług w zakresie wynajmu pokoi gościnnych turystom, również w powiązaniu z wyżywieniem, jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.), przy czym przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności w zakresie wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów (art. 3 Prawa działalności gospodarczej). Oznacza to, że rolnicy prowadzący taką działalność nie są przedsiębiorcami i nie muszą zgłaszać jej do ewidencji działalności gospodarczej, skutkiem czego nie mają tu również zastosowania przepisy ustawy o usługach turystycznych (art. 1). Niewątpliwie są to rozwiązania korzystne dla rolników prowadzących tego rodzaju działalność. Natomiast pozostałe podmioty prowadzące działalność w zakresie wynajmu pokoi mają status przedsiębiorców, a działalność ta jest działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa działalności gospodarczej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00