Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Opodatkowanie praw pokrewnych

Prawa pokrewne stanowią jedną z kategorii praw podmiotowych funkcjonujących w obrocie cywilnoprawnym, w tym w obrocie gospodarczym. Zyskały one swój samodzielny status jako szczególnego rodzaju odrębne od praw autorskich prawa na dobrach niematerialnych z zakresu własności intelektualnej, począwszy od 24 maja 1994 r., czyli z dniem wejścia w życie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), która - jak sama nazwa wskazuje - zawiera odrębną ich regulację (rozdział 11 powyższej ustawy, sformułowany w znacznym stopniu na zasadzie odesłania do analogicznych rozwiązań dotyczących praw autorskich - por. art. 92 i art. 101 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wraz z wprowadzeniem praw pokrewnych do polskiego systemu prawa autorskiego, zostały one także uwzględnione w polskich regulacjach podatkowych, co dotyczy zasadniczo ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

RODZAJE PRAW POKREWNYCH
Prawa pokrewne, w odróżnieniu od praw autorskich, stanowią zróżnicowaną kategorię praw podmiotowych. Wynika to stąd, iż - tak jak przedmiotem praw autorskich są wyłącznie utwory - przedmiotem praw pokrewnych mogą być bardzo różne dobra niematerialne, w związku z czym w praktyce mamy do czynienia z kilkoma rodzajami tych praw.
W obecnym stanie prawnym funkcjonuje pięć kategorii praw pokrewnych:
1) prawa do artystycznych wykonań,
2) prawa do fonogramów lub wideogramów,
3) prawa do nadań programów radiowych lub telewizyjnych,
4) prawa do pierwszych wydań oraz
5) prawa do wydań naukowych lub krytycznych.
Prawa do artystycznych wykonań
Spośród powyżej wyliczonych kategorii praw pokrewnych wyróżniają się zdecydowanie prawa do artystycznych wykonań, czyli tzw. pokrewne prawa wydawnicze. Wykazują one bowiem - po pierwsze - najwięcej podobieństw do przysługujących twórcom praw autorskich, po drugie zaś - są istotne z punktu widzenia stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00