Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-03-06

Kredyty gospodarcze oferowane przedsiębiorstwom

Hipoteka formą zabezpieczenia kredytu

H

ipoteka jest dla banku najatrakcyjniejszą formą zabezpieczenia wierzytelności, szczególnie przy kredytach długoterminowych. Przedmiotem zabezpieczenia w przypadku hipoteki (reguluje ją ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – Dz.U. nr 19, poz. 147 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2000 r. nr 74, poz. 855) są nieruchomości.

Treść hipoteki określa art. 65 ust. 1

ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Stanowi on, że w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Oznacza to, że wierzyciel hipoteczny (bank, który przyjął na zabezpieczenie określoną hipotekę) posiada dwa istotne uprawnienia. Są nimi:

pierwszeństwo zaspokojenia się z nieruchomości przed dłużnikami osobistymi, czyli takimi, którzy korzystają z tego zabezpieczenia, oraz

skuteczność zabezpieczenia niezależnie od faktu, kto jest właścicielem nieruchomości.

Prawo wierzyciela hipotecznego pozwala mu zaspokoić się z

nieruchomości obciążonej przed wierzycielami osobistymi, nie uprawnia jednak wierzyciela do korzystania z nieruchomości. Jednocześnie hipoteka nie ogranicza prawa właściciela do rozporządzania rzeczą. Artykuł 72 ustawy o księgach wieczystych i hipotece uznaje za niedopuszczalne zawarcie zastrzeżenia, że właściciel nieruchomości nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki. Nie oznacza to jednak, że właściciel nieruchomości może z nią robić wszystko. Jego prawa są ograniczone. Nie wolno mu, na przykład, dokonywać takich czynności, które mogą doprowadzić do istotnego zmniejszenia wartości nieruchomości poniżej wysokości zabezpieczanej wierzytelności. Artykuły 91–93 ustawy o księgach wieczystych i hipotece określają uprawnienia wierzyciela hipotecznego do przeciwdziałania niszczeniu nieruchomości przez właściciela i
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00