Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-13

Legalne sposoby zmniejszania obciążeń podatkowych dla osób prawnych

Legalne sposoby zmniejszania obciążeń podatkowych dla osób prawnych

Dorota Celińska-Wrzosek

Stan prawny na 13 marca 2001 r.

W dobie niespójnego systemu podatkowego i wysokich obciążeń fiskalnych warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z wykorzystywania możliwości stwarzanych przez prawodawstwo poszczególnych krajów posiadających liberalne systemy podatkowe – zwanych rajami podatkowymi. Wbrew bowiem powszechnie panującym opiniom, obecnie z rajów podatkowych korzystają nie tylko rekiny finansjery, ale także małe i średnie osoby prawne.

Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie Czytelnikom ogólnej problematyki rajów podatkowych wraz z praktycznym wskazaniem możliwości ich wykorzystywania w warunkach współczesnej gospodarki rynkowej. Jest to tym bardziej ważne, że do rajów podatkowych zalicza się nie tylko tak egzotyczne i odległe kraje jak np. wyspy Kajmany i Samoę Zachodnią, ale dużo bliższe nam terytorialnie księstwo Luksemburga i Holandię.

Zainteresowanie wykorzystywaniem rajów podatkowych przez polskich podatników wzrasta rokrocznie. Naprzeciw temu zainteresowaniu wychodzą instytucje międzynarodowe zajmujące się profesjonalnie zakładaniem różnego rodzaju spółek w tych krajach i świadczeniem wszechstronnej pomocy w tym zakresie. Reklamy usług tego typu firm możemy znaleźć nawet w prasie codziennej. Jednak zanim udamy się do specjalisty, warto zapoznać się z interesującym nas zagadnieniem. Nie chodzi tu oczywiście o namawianie Czytelników do omijania litery prawa. Niezgodne z prawem jest bowiem tylko uchylanie się od opodatkowania, natomiast jego unikanie pozostaje w legalnej sferze działalności gospodarczej. Jednocześnie należy zauważyć, że wykorzystywanie na coraz większą skalę przez podatników rajów podatkowych prowadzi do obniżania dochodów publicznych. Jednym ze sposobów przeciwdziałania przez fiskusa takim poczynaniom są polskie uregulowania mające zapobiegać przerzucaniu dochodów między podmiotami powiązanymi. Istotę tych uregulowań – znowelizowanych 1 stycznia br. – omawiamy w niniejszym opracowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00